Sohbet Yazı Dili

Sohbet Yazı Dili

admin     29-07-21     Sohbet     Sohbet Yazı Dili     229 Defa Okundu

Çoğunluğumuz sohbet bazında yazışmalarımızda kısaltma yaparak iletişim kurmayı tercih ediyoruz.
Örneğin ; “hg”,“hb”, “mo”, “saol”, “bişe”, “nbr”, “slm” gibi kalıplaşmış sözcükler. Kısaltmalara, en çok kullanılan sözcüklerde daha az harf kullanmak için başvuruyoruz.

Temel nedeni ise kişilerin yazıyla anlatmak istedikleri duygu ve düşünceleri kısaltmalara başvurarak hızlı ve detaylı aktarmak istemeleri olabilir.

Aynı zamanda, karşılıklı bir frekansta kullanılan bu kısaltmalar kusursuz iletişime olanak sağlar. Yazılı sohbette kişiler duygularını ve ses tonlarını yazıda gösterebilmek için harf tekrarı yaparak karşı tarafa duygu /durum yükü aktarımında bulunurlar.

Örn; “Heyyy, owwwww , ooiiiiiii ,wahooaww, neeee, aman tanrıııııııııııım,ogggggggg ,höffff ,oofffff ,Öfffffffff, heeeeee” gibi yazımlar.

İnternet ortamında kullandığımız kısaltmalar, aslında sosyal yaşamımızda konuşmalarımızda da kullandığımız yuvarlanmış sözcüklerdir. Keza, bu kısaltmaları konuşurken kullanmamıza rağmen, iş ve farklı alanlarda yazımlarımızı etkilemez.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

    Toplumsal kültürün öğelerinden birisi olan dil, aynı zamanda kültürün kuşaklar arasında aktarılmasını sağlayan en önemli araçtır. İnsanların birbirleriyle anlaşmaları, kaynaşmaları doğrultusunda Türkçe konuşma ve yazı dilinde günden güne bozulmalara uğruyor. Tūrkçemizi daha dikkatli kullanalım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


  • © 2018, Tüm Hakları Saklıdır. MobilOda.NET
  • sohbet türk sohbet mobil sohbet türk sohbet türk sohbet siteleri mobil sohbet odaları chat